Sesja A2 - Transport - trendy i wyzwania organizacyjne

 

 

Żyjemy w czasach nieporównywalnie bogatych w innowacje techniczne. W perspektywie krótkoterminowej możemy mówić o poziomym i pionowym zapotrzebowaniu na cyfryzację. Pierwszy dotyczy zwiększonego zapotrzebowania na rozwiązania telematyczne, drugi dotyczy rozwoju oferowanych usług, w tym rozwiązań mobilnych. W ten sposób firmy mogą osiągnąć całkowitą kontrolę nad swoimi zasobami oraz optymalną elastyczność przy maksymalnym wykorzystaniu mocy przewozowych. Dyspozytor nie będzie już decydować, który pojazd zostanie wybrany do realizacji konkretnej wysyłki. Firma będzie dysponować w pełni zautomatyzowanym procesem, który uwzględni wiele czynników przy doborze optymalnego pojazdu, trasy i czasu wysyłki dla danych towarów.

•    Rozwiązania mobilne
•    Współdzielenie zasobów (car-sharing, car-pooling)
•    Optymalizacja wykorzystania zasobów
•    Intermodal – CSR czy potrzeba czasu?

Do udziału w sesji zostali zaproszeni przedstawiciele: Bałtycki Terminal Kontenerowy, Ekol, Pallex,  PKP SA, Quotiss,  Uber.

Moderator: WŁODZIMIERZ RYDZKOWSKI, Uniwersytet Gdański

Wieloletni Kierownik Katedry Polityki Transportowej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie wykładał m.in. ekonomikę transportu, politykę transportową i logistykę. Autor licznych artykułów w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych. Prelegent wielu prestiżowych konferencji. W latach 1986-1987 był stypendystą Fundacji Fulbrighta w  University of Louisville (USA), stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Visiting Professor w University of Tennessee (USA) w 1991 r. Wykładał gościnnie w 10 uczelniach w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Prof. Rydzkowski pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej sp. z o.o. w Gdyni i jest członkiem Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa drogowego transportu międzynarodowego PKS Gdańsk-Oliwa. Jest też członkiem Steering Group Europejskiego Projektu ALICE (Alliance for Logistics Innovation through Collaboration in Europe).

Uwarunkowania rozwoju łańcuchów transportu intermodalnego

  • MIROSŁAW ANTONOWICZ, Członek zarządu PKP SA

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, Certyfikowany „Senior Logistics” European Logistics Asociates Bruksela, Certyfikowany - Chartered Fellow (FCILT)-The Chartered Institute of Logistics and Transport UK. Trener Biznesu, Członek Polskiego Towarzystwa Logistycznego. Pracownik Naukowy Akademii Leona Koźmińskiego – Kolegium Finansów i Zarządzania, adiunkt Katedry Marketingu, Kierownik Studiów Podyplomowych w ALK w zakresie Zarządzania Logistyką, Zarządzania zakupami, Zarządzania transportem i spedycją, Zarządzania łańcuchem dostaw – dedykowane dla Firm. Opiekun naukowy certyfikowanych studiów magisterskich w zakresie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw Akademii Leona Koźmińskiego. Dyrektor Centrum Naukowo-Biznesowego (LPC) w zakresie Logistyki, Transportu i Zakupów w Akademii Leona Koźmińskiego. Obecnie Członek Zarządu PKP S.A, Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP LHS Sp z o.o. oraz wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Giełdowej PKP CARGO Logistics SA.

Most intermodalny między Europą Wschodnią a Turcją i Bliskim Wschodem

  • ALAA JENNANE, Dyrektor inżynierii rozwoju biznesu Ekol Logistics

Jest odpowiedzialny za tworzenie i nadzoruje realizację strategicznego podejścia do wdrażania rozwiązań projektowych obejmujących badania inżynieryjne, nadzorowanie zespołu projektowego czy poprawę jakości poszczególnych rozwiązań. Kierownik projektów multimodalnych: realizacja projektu kolejowego Sete-Paryż & Sete-Zeebrugge, realizacja projektu kolejowego Budapeszt-Kolonia, realizacja projektu kolejowego Triest-Kilonia.

Integracja systemowa w środowisku portowym

  • PIOTR FRĄCKOWIAK, Kierownik Wydziału Kolei, Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT

Uznany specjalista od spraw transportu morskiego oraz intermodalnego z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w szeroko rozumianej branży transportowej. Swoją karierę zawodową zaczynał w przewozach morskich ładunków drobnicowych, którą w następnych latach kontynuował w branży kontenerowej w Polsce i za granicą. Obecnie jest kierownikiem Wydziału Kolei w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni i odpowiada za bieżącą obsługę pociągów intermodalnych oraz za rozwój kolejowych połączeń kontenerowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Członek wielu zespołów projektowych oraz lider projektów dotyczących przewozów intermodalnych w obrębie paneuropejskich korytarzy transportowych. Od 2017 również odpowiedzialny na obszar Badań i Rozwoju na BCT.

Cyfryzacja w spedycji kontenerowej

  • MARCIN ZARZECKI, Prezes Quotiss

Przez 13 lat pracował w firmie Maersk, a to największy armator kontenerowy na świecie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce, Belgii, Rosji, Kenii i innych krajach. Marcin prowadził wiele globalnych projektów w działach sprzedaży, finansów i obsługi klienta. W 2016 roku założył własną firmę Quotiss, która automatyzuje proces sprzedaży frachtu kontenerowego. Firma szybko zdobyła uznanie Klientów w Polsce i za granicą, a także uzyskała szereg nagród za innowacyjność – m.in. od Google i Prezydenta RP.

Innowacje w sektorze przesyłek paletowych

  • MAREK PRÓSZYŃSKI, Dyrektor zarządzający Palletways Polska sp. z o.o.

Doświadczony menedżer i wizjoner branży TSL. 25 lat swojej kariery poświęcił wdrażaniu innowacji w obszarze transportu i logistyki. Wraz z kierowanymi zespołami tworzył rozwiązania dla wielu klientów, pracując w takich firmach, jak DB Schenker, FM Logistics, GEFCO czy Rhenus Logistics. Brał udział w procesach wdrażania i rozwoju działalności na polskim rynku kilku firm logistycznych i z branży transportu kontenerowego. Specjalizuje się w tworzeniu nowych modeli biznesowych, projektach outsourcingowych i rozwoju sieci sprzedaży. Obecnie, od podstaw, rozwija w Polsce największy europejski system integrujący przewozy ładunków spaletyzowanych w Europe  - Palletways.

 

  • MACIEJ ŻAK, Specjalista ds. międzynarodowej spedycji drogowej, ACP Global Forwarding Sp. z o.o.

Pracuje w spółkach DPD Sp. z o.o. i ACP Global Forwarding Sp. z o.o. od 2003 roku. Od początku związany z przesyłkami międzynarodowymi. Obecnie zarządza przewozami FTL (Krajowa Przesyłka Paletowa Całopojazdowa) na trasach krajowych i zagranicznych, a także koordynuje linie drobnicowe Palletways w Polsce i Europie.

 

NA SKRÓTY - WSZYSTKIE SESJE TEMATYCZNE:

 

Sesja A1 - Logistyka dla handlu omnikanałowego

Sesja B1 - Nowy wymiar usług logistycznych w łańcuchach dostaw

Sesja C1 - IoT i inne przełomowe technologie w logistyce

 

Sesja A2 - Transport - trendy i wyzwania organizacyjne

Sesja B2 - Nowa rola magazynu w cyfrowych łańcuchach dostaw

Sesja C2 - Współpraca i integracja w łańcuchach dostaw

 

Sesja A3 - Transport – innowacje i rozwiązania technologiczne

Sesja B3 - Magazyn 4.0 – nowoczesne centra magazynowe

Sesja C3 - IT w zarządzaniu łańcuchem dostaw